logo podlahy vinyl, pvc, lino

Zpráva o stavu

Locating you...

Vyrovnání podlahy – stěrkování podlah

Úvod – proč je to důležité stěrkovat

Od podlah očekáváme mnohé a přitom si to ani neuvědomujeme. Za samozřejmé považujeme, že podlaha bude tepelně izolovat, dále bude tlumit zvuky (což je zejména důležité ve více patrových stavbách). V neposlední řadě musí být podlaha rovná, nesmí praskat či mít různé výstupky a dolíky.

V tomto článku se budeme věnovat úpravě a přípravě mezivrstvy mezi podkladovou plochou a samotnou podlahou. Tato malá vrstvička je velmi důležitá pro následnou pokládku vámi zvolené podlahy.

Stěrkování

Stěrkování je vyrovnání stávajícího podkladu pomocí samonivelizační stěrky. Tato stěrka srovná podklad do roviny. Následně na takto vyrovnanou podkladovou plochu lze bez obav položit podlahu.

Tímto způsobem se optimálně vyrovná povrch převážně na rovnost +- 2 mm na délku 2 m. Nezapomínejte, že se vyplatí stěrkovat cca do tlouštky stěrky 5 cm, pak již tato metoda vyrovnání povrchu není vhodná.

Postup pro vyrovnání podlahy

Dříve než se vrhnete na rozmíchávání stěrky je potřeba udělat udělat důležité kroky, které postupně rozeberu postupně v dalších bodech.

Prozkoumání podkladové plochy (povrchu)

Vždy začněte tím, že si projdete podklad, který hodláte vyrovnat. Pečlivě se podívejte, kde jsou nerovnosti, praskliny, trhliny či je podklad vlhký.

Dále změřte povrch ideálně pomocí 2m vodováhy. Dále zkuste odhadnout množství stěrky, kterou bude potřeba.

Sjednejte si odborníka na podlahy v případě, že je podklad vlhký, či jinak výrazně poškozený. Případně, když bude potřeba podlahu vyrovnat podklad o více jak 5 cm.

Příprava materiálu a nářadí

Nyní již víme co je všechno potřeba učinit pro vyrovnání podlahy. Víme, jak je podkladová plocha nerovná a kde je potřeba ji upravit.

V tomto kroku tedy připravíme následující:

 1. Nářadí

 • Stroj na broušení podkladového povrchu – pokud je potřeba
 • Nářadí na pokládku stěrky a penetrace (štětka, váleček - ježek, vrtačka, míchací nádstavec, kyblík, špachtle, ....)
 1. Materiál

 • Tmel
 • Penetrace
 • Stěrku – množství dle plochy podkladu a jeho nerovnosti

Vyrovnání podkladové plochy

Začínáme s přípravou podkladu pro nanesení stěrky. Podkladovou plochu je potřeba:

 • srovnat v případě nerovností

 • zatmelit trhliny, spáry, prohlubně

Srovnání se provede pomocí stroje na broušení povrchu, tímto odstraní se tím jednak srovnají nerovnosti a taky se odstraní např. stará lepidla či původní stěrka.

Penetrace – odmaštění povrchu

Nanesením penetračního nátěru dojde k odmaštění povrchu a rovněž ke zpevnění.

V případě volby penetračního přípravku se řiďte návodem výrobce stěrky. Zpravidla je zde uvedena doporučený penetrační výrobek a rovněž i návod na použití.

Důležité je počkat až penetrační nátěr vyschne, pak můžete pokračovat v dalším kroku – nanesení stěrky.

Vyrovnání podlahy stěrkou

Po zavadnutí penetrace lze aplikovat stěrku. Dříve než se pustíte do rozmíchávání stěrky, tak si pečlivě přečtěte návod dodaný výrobcem stěrky. Návod pak pečlivě dodržujte, nesnažte se být chytřejší než je návod. Pokud je v návodu 6 litrů na 25kg pytel stěrky, tak to prosím dodržte.

Dále si připravte následující:

 • plochu pro nanesení stěrky např. ohraničte oblasti lištami či jinak, aby se stěrka neroztekla mimo požadovanou oblast.

 • váleček – ježka

 • pomocníka, který vám pomůže míchat stěrku

Stěrku nanášíme vždy směrem k východu.

Nezapomínejte pak ihned umýt nářádí, je to lepší než jej pak za týden vyhodit se zatvrdlou stěrkou.